Travel to Lviv History

en | ua | ru
Вул. ерцгерцога Карла-Людвига (нині- Просп. Свободи). Поч. 20 ст.

ІСТОРІЯ ЛЬВОВА.

"Бо де ще є людям так добре, як тут?
Тільки у Львові!..
Якби ще десь раз я вродитися міг,
Тільки у Львові!
Так люблю той Львів, що бракує ми слів.
Львів то є Львів!"
"Тільки у Львові."

Львів було засновано 1256 р. українським князем (королем) Данилою Романовичем Галицьким – володарем Галицько – Волинської землі і названо на честь його сина Лева. На кінець 13-го ст. це вже була столиця Галицько – Волинської держави та значне як на той час місто. На початку 14-го ст. династія галицьких князів згасла і після кількох років воєн місто було включено до Польського королівства. В складі польської Речі Посполитої Львів перебував до т. зв. першого розподілу Польщі (1772 р.), коли Галичина ввійшла до складу Австрійської Імперії, з 1867 року - двуєдиної Австро-Угорської Імперії. В 1918 р. Австро - Угорщина програла І світову війну і на її теренах почалося утворення нових незалежних держав, в т.ч. 1 листопада 1918 р. було проголошено Західно – Українську Народну Республіку (ЗУНР) з центром у Львові. За ці території у 1918-1919 р.р. точилася польсько-українська війна, в цій війні поляки здобули перемогу і до 1939 р. Львів перебував в складі міжвоєнної Польської держави. В вересні 1939 р. внаслідок укладення німецько-радянського пакту Рібентропа – Молотова та початку другої світової війни цю територію заняли радянські війська і до початку 90-х р.р. 20-го ст. Львів перебував у складі СРСР (із перервою на німецьку окупацію з кінця червня 1941 по липень 1944). З 1991 р., по відновленню Україною незалежності Львів займає гідне місце серед провідних міст України.

Буд.Гауснера.1914-15.
В період середньовіччя (15-17ст.) Львів був одним з провідних міст польської держави - Речі Посполитої. В цей час навколо площі Ринок склався унікальний ансамбль старого міста з чисельними готичними, ренесансовими та бароковими кам”яницями і храмами. Кінець 18-го - початок 19-го ст. залишив по собі багато гарних будівель в класичному стилі. В кінці 19-го ст. Львів став столицею австрійської провінції Галичина, яка займала велику територію і мала широку автономію, в т.ч. власний парламент. Саме в цей час сформувалася сучасна центральна частина Львова із її чудовими сецесійними будинками, які надають місту неповторний “центральноєвропейський” колорит. У 20-му сторіччі Львову теж пощастило: його будівлі, вулиці і площі в цілому щасливо пережили дві світові війни, чнсленні зміни влад та ідеологій.

На сьогодняшній день місто є обласним центром, має приблизно 800 тис. населення, більше 50 музеїв, близько 100 храмів, багато вишів, до десяти театрів. У 1998 р. центральну частину міста включено до Списку світової спадщини ЮНЕСКО. Багато пам'яток історії та архітектури є також на територіїї Львівської та суміжних областей, зокрема замки Золотої Підкови, унікальне ренесансове місто Жовква, середньовічні оборонні монастирі у Крехові, Підкамені, Уневі, Пліснеську, Добромилі, Лаврові, велична Почаївська Лавра. Знайомство зі Львовом та його пам”ятками залишить Вам неповторні враження!

ЛЬВІВСЬКІ ЦІКАВИНКИ (ВЕСЕЛІ І НЕ ДУЖЕ).

Львів - таємне місце зустрічі двох диктаторів.

За даними американської розвідки та згідно із багатьма іншими джерелами Львів був місцем єдиної та таємної зустрічі двох диктаторів - Гітлера та Сталіна. Ця зустріч відбулася найімовірніше у жовтні 1939 року та проходила коло центрального Львівського залізничного двірця. Це був момент, коли одного зі спільних ворогів - міжвоєнну Польщу - було спільними зусиллями знищено і "медовому місяцю" двох імперій ніщо не загрожувало. Сталін та Гітлер прибули до Львова особистими спецешелонами, які було замасковано під пасажирські поїзди міжнародного сполучення. Сама зустріч відбувалася в особистому поїзді Гітлера і тривала півтори-дві години. Після цього два щирих приятеля знову роз"їхалися - кожен до себе.

Найбільша танкова битва в історії.

На самому початку німецько - радянської війни, в червні 1941 року на північний схід від Львова, у трикутнику Луцьк - Броди - Рівне відбулася танкова битва, яка вважається найбільшою у світовій історії. З німецького боку в ній брала участь перша танкова група (армія) групи армій "Південь", з радянського - декілька механізованих корпусів Південно-Західного фронту. Найпотужнішим корпусом командував відомий генерал Власов - герой, а пізніше - з 1942 року - зрадник. Незважаючи на величезну нерівність сил (в загальному коло 4000 радянських танків проти 800 німецьких), перемога дісталася німцям. Битва завершилася 29 червня, коли маршал Жуков дав команду військам фронту на загальний відступ.На величезній території залишилося стільки спалених та залишених радянських танків, що німці аж до 1943 року возили туди іноземних кореспондентів.

Католицькі громади Львова.

За часів ранньго середньовіччя (14 - 16 ст.) у Львові була лише одна католицька (римо - католицька) громада, яка включала в себе поляків, німців та інших вихідців з країн Західної Європи, зокрема - італійців. У 17-му ст. на унію з Римом почали переходити українці та вірмени. Таким чином, свого часу Львів був єдиним містом в світі, де перебували одночасно три католицькі архиєпископи - римо-католицький (як духовний голова польської громади), греко-католицький та вірменський католицький.

© Ігор Голиборода, 2012